Autor Wątek: Kupno auta w UK od handlarza  (Przeczytany 4584 razy)

Offline Ralf82

• Audi Maniak
  • *
  • Imię: Rafał
  • Oznaczenia Silnika:: 2.0 TFSI CDNC
  • Rocznik Auta: 2008
  • Rodzaj Napedu: FWD
  • Rodzaj Paliwa: PB
  • Skrzynia Biegów: Manual
  • Typ auta: 8T
  • Typ Nadwozia: Coupe
  • Województwo: Europa
Kupno auta w UK od handlarza
« dnia: Grudzień 27, 2014, 14:38:32 pm »
Witam. 8)
Chciałbym podzielic sie z wami moim doświadczeniem z kupowaniem auta używanego z wadą ukrytą i jak to wyglada w UK.
Tak jak już pisałem na forum jakies 6 tyg temu zostałem szczęśliwym posiadaczem Audi A5 w wersji Sport, 2008, silnik  2.0 TFSI, FWD, przebieg 60000 mil.
Moja radość niestety nie trwała długo i po 4 dniach i przejechaniu 300 kilometów zorientowałem się, że poziom oleju spadł o ponad połowe :o
Zgłosiłem problem u sprzedawcy (swoja droga jest to duża sieć komisów i dealer aut różnych marek) i około tygodnia czekałem na ich decyzję.
Na auto miałem 6miesięcy gwarancji ale miałem spore obawy, że bedą próbowac sie z tego wykręcić bo np. gwarancja tego nie pokrywa...

Na wszelki wypadek zadzwoniłem do tutejszej instytucji zajmującej sie ochroną praw konsumenta -TRADING STANDARDS - i powiedziano mi, ku mojej uciesze, jeżeli auto zostało kupione od handlarza, który ma zarejestrowaną działalność i od dnia zakupu do czasu wykrycia wady ukrytej lub innej poważnej usterki nie minęło więcej niż 6miesiecy sprzedawca ma obowiązek :
-zwrócić cała kwote zawarta w czasie umowy kupna
-zrekompensować straty finansowe związane z naprawa auta
-usunąć wszystkie usterki
-zredukowanie ceny auta i zwrot różnicy w cenie

W moim przypadku sprzedający zgodził sie na naprawienie auta w jednym z warsztatów ASO i po 9 dniach mam znowu swoją A5 z wyremontowanym silnikiem ;D
Możliwe , że komuś przyda sie to co napisałem bo już słyszałem o kilku podobnych przypadkach, w których to ludzie po prostu nie znając swoich praw nie próbowali w żaden sposób załatwić tego ze sprzedacą i naprawiali usterki za własne pieniądze.

Online silverb6

• Moderator Globalny
  • Audi'holik
  • *
  • Imię: Paweł
  • Oznaczenia Silnika:: 3.0 tfsi CWGD
  • Rocznik Auta: 2017
  • Rodzaj Napedu: QUATTRO
  • Skrzynia Biegów: Tiptronic
  • Typ auta: inne audi
  • Typ Nadwozia: Cabrio
  • Województwo: Łódzkie
Odp: Kupno auta w UK od handlarza
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 27, 2014, 16:04:58 pm »
Niestety o takich standardach nie możemy mówić w PL.Tu na razie króluje wolna amerykanka i jedynie
można dochodzić swoich praw na drodze sądowej.A i tak nawet nakaz płatniczy z sądu nie jest gwarancją odzyskania
pieniędzy.

Offline damyk

• Aktywny klubowicz
  • *
  • Oznaczenia Silnika:: CAHA
  • Rocznik Auta: 2010
  • Rodzaj Paliwa: ON
  • Skrzynia Biegów: Multitronic
  • Typ auta: inne audi
  • Typ Nadwozia: Avant
  • Województwo: Świętokrzyskie
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 27, 2014, 18:26:52 pm »
W PL coraz częściej standardem jest taka sytuacja opisana tutaj:
http://www.forum.alfaholicy.org/porady_przy_zakupie/65049-przekret_na_podatku_vat_przy_sprzedazy_auta_przeczytaj_nim_kupisz_samochod.html
Powinni to czytać ku przestrodze wszyscy ci, którzy wynajdują w necie oferty super tanich aut od polskich handlarzy.

Offline LUKI

• Audi Fan
  • *
  • Imię: Łukasz
  • Miasto: Clonmel
  • Oznaczenia Silnika:: 2.0 TFSI
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 27, 2014, 18:36:35 pm »
Zajebiście ja kupiłem swoją od zarejestrowanego handlarza 4 miesiące temu w UK i też wpierdala olej. Także na dniach zadzwonię do typa. Robiłeś próbę olejową w ASO na potwierdzenie???

Możesz dokładnie napisać mi co mówiłeś do tego dilera? Dzwoniłeś czy wysłałeś maila? I co dokładnie napisałeś lub mówiłeś.
Jak coś to mój mail: mrcarloss@interia.pl
Podaj na PW numer telefonu do siebie jak możesz, będę wdzięczny :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2014, 18:51:56 pm wysłana przez LUKI »

Offline Radson80

• Audi'holik
  • *
  • Rocznik Auta: 2014
  • Skrzynia Biegów: S-Tronic
  • Typ Nadwozia: Sportback
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 27, 2014, 19:02:31 pm »
Powiedzcie mi czy ASO po próbie olejowej (bez względu na wynik) daje jakiś "świstek" na koniec testu świadczący o tym ile wynosi ubytek oleju na dany dystans ??

Offline Ralf82

• Audi Maniak
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 27, 2014, 19:08:27 pm »
Zajebiście ja kupiłem swoją od zarejestrowanego handlarza 4 miesiące temu w UK i też wpierdala olej. Także na dniach zadzwonię do typa. Robiłeś próbę olejową w ASO na potwierdzenie???

Możesz dokładnie napisać mi co mówiłeś do tego dilera? Dzwoniłeś czy wysłałeś maila? I co dokładnie napisałeś lub mówiłeś.
Jak coś to mój mail: mrcarloss@interia.pl
Podaj na PW numer telefonu do siebie jak możesz, będę wdzięczny :)
Nie musiałem robic próby olejowej bo schodziło ponad 0.5 l oliwy na dystansie około 100 mil. mMchanicy u dealera dolali mi 1 litr i dali kolejne 3 litrowe butelki oleju. Chyba mi uwieżyli na słowo, że sam tego oleju nie spuszczam a wlane było około 3 litry w ciągu mięsiąca czasu.... :o
Zgłosiłem u sprzedawcy a oni już załatwiali z ich zaprzyjaznionym ASO Audi South Dublin. Zostawiłem im samochod 15.12 i odebrałem 24.12.
Jak narazie poziom oleju na MMI bez zmian.

Offline rafter

• Audi'holik
  • *
  • Imię: Paweł
  • Miasto: Warszawa
  • Rocznik Auta: 2009
  • Województwo: Mazowieckie
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 27, 2014, 20:30:05 pm »
Powiedzcie mi czy ASO po próbie olejowej (bez względu na wynik) daje jakiś "świstek" na koniec testu świadczący o tym ile wynosi ubytek oleju na dany dystans ??

Radson , nie świstek tylko normalna faktura :D na której  w odpowiedniej rubryce wpisana jest jaka usługę wykonali i jaki wynik był tej próby .

Offline LUKI

• Audi Fan
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 28, 2014, 00:38:08 am »
Ralf82 dzięki za kontakt.  Będę działać.  Trzymać kciuki  Panowie. Będę informować jak się sprawa będzie rozwijać.
Ciekawe czy działa to tak samo jeśli kupiłem auto w UK a mieszkam w Irlandii Południowej?????
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2014, 03:15:15 am wysłana przez LUKI »

Offline Ralf82

• Audi Maniak
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 28, 2014, 14:46:03 pm »
Tez jestem ciekaw jak sie to potoczy..
Ja mysle ze nie ma to wiekszego znaczenia ze mieszkasz w ROI a auto kupione w UK.
Jedynie to odległosc moze byc problemem ze bedziesz musial odstawic auto do handlarza,
ale jezeli zgodzi sie pokryc koszty naprawy to moze tez zwroc Ci za podroz w obie strony.

Offline LUKI

• Audi Fan
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 28, 2014, 17:18:41 pm »
Auta nie oddam bo mi się nie opłaca.  Co z tego że mi odda za auto skoro zapłaciłem 5500 vrt za przerejestrowanie i za to mi nikt nie odda.  Także w grę wchodzi  tylko naprawa. Jutro zadzwonię do trading standards i zobaczymy co oni powiedzą.
Napisałem już maila do dealera.  Zobaczymy co odpisze.  Jeszcze jutro do niego zadzwonię i poinformuję o mailu żeby sobie przeczytał.

Offline LUKI

• Audi Fan
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 29, 2014, 18:55:30 pm »
Ok sprawa ruszona. Mam prawo się domagać naprawy na koszt dilera. Skontaktowalem się z dealerem mówi że się zajmie tym ale potrzebuje więcej informacji na temat zuzywania oleju i poprosił o zdjęcie z aktualnym przebiegiem.  Autem od kupna zrobiłem 2600mil i spałem jakieś 4 butelki oleju.  Na poniedziałek rano umówiłem się w aso na sprawdzenie auta i na próbę  olejowa. Chce mieć potwierdzenie dla handlarza,  że nie kłamie. Także Skontaktowalem się z radcą prawnym online i trading standards.  Mówią że mam prawo się domagać naprawy

Offline Ralf82

• Audi Maniak
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 29, 2014, 19:05:10 pm »
No i fajnie ;D
Sprobuj tak zagadac ze sprzedawca, zeby zgodził sie na naprawe w Twoim lokalnym ASO i pokrył koszta.
Ty zaoszczedzisz czas na podróż w obie strony a on nie bedzie musiał Ci za to zwracać za bilety na prom i paliwo.

Offline LUKI

• Audi Fan
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 30, 2014, 01:45:21 am »
Napisałem mu że domagam się naprawy w najbliższym ASO. On na moje argumenty że przykro  mu dowodu auta,  że zajmie się tą sprawą. Ale poprosił o zdjęcie aktualnego przebiegu i że potrzebuje więcej szczegółów na temat spalania oleju w moim aucie. To mu napisałem że zuzylem 4 litry oleju po przejechaniu 2600mil czyli jakieś 4000km.  Napisałem mu też że to wada tego modelu silnika i że wiem to z ASO. Więc sprzedał mi auto z ukrytą wadą.  Na potwierdzenie moich argumentów będzie próba olejowa.  Prawnik powiedział że jeśli będą się opierać mogę to egzekwowac na drodze prawnej i mogę to zrobić online.
Diler powiedział że na dzień dzisiejszy nie jestem w pozycji do domagania się pokrycia przez nich kosztów ale jak pisałem chce więcej szczegółów i że się zajmie tą sprawą. Czyli  tak na prawdę nie powiedział też że zdecydowanie nie .
Mam nadzieję że obejdzie się bez drogi prawnej. Jestem też ciekaw co wyjdzie w ASO.
Powiedzieli że najpierw ich Mechanik ma sprawdzić auto. Oglądałem silnik do koła i od spodu na podnosniku i był  suchy.

Offline LUKI

• Audi Fan
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 16, 2015, 17:47:55 pm »
ok sprawa wygląda tak że mam potwierdzenie od audi ASO że auto zużywa 1.1L oleju. Dealer od którego kupiłem jest to autoryzowany dealer suzuki. Powiedział mi że musze przywieść auto do nich i oni muszą mieć szanse sprawdzenia gdzie olej ucieka, ewentualnie skosultują się z zaprzyjaźnionym Audi ASO w ich okolicach. I jeżeli auto wymaga naprawy. To oni to zrobią sami w swoim garażu, bo mają wykwalifikowanych techników (mechaników). Powiedział też że robi u nich były mechanik z Audi ASO.
Powiedział że oni jako SUZUKI ASO nie mogą płacić innemu ASO (tu Audi) za robotę, bo taką mają politykę firmy i mają swój warsztat i swoich mechaników. Po ich naprawie dostaje gwarancję na 12 miesięcy
Auto musze im przywieźć na swój koszt. Wycieczka do UK z IRL i spowrotem to jakieś 250ojro. A wygląda to tak: Jadę 200km na prom do Dublina - płyne do Hollyhead w UK z tamtąd jakieś 150km do nich - wypożyczam auto jadę na lotnisko do Liverpool i lecę do Cork w IRL - z tąd 100km do domu.      A potem jeszcze raz żeby odebrać auto czyli znowu jakieś 250ojro

Co wy na to???

Offline Ralf82

• Audi Maniak
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 16, 2015, 18:19:37 pm »
No w sumie lepiej dać te 500 euro za podróż niż płacić £4000 za naprawe. Ja jednak dowiedziałbym się co Trading Standards Ci powie w kwestii zwrotu kosztów transportu auta w obie strony, bo tak czy inaczej dealer sprzedał Ci auto z poważną wadą i to on powinien to pokryć.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15